Kołyska Newtona
zoom_in
chevron_left chevron_right

Kołyska Newtona

49,00 zł
Brutto
warning Ostatnie sztuki w magazynie
  • Kołyska Newtona zwana także Kulkami Newtona (Newton's Cradle) 
  • Duże metalowe kulki pokryte warstwą srebra 
  • Rozmiar: 19 cm wysokości
  • Podstawka: 14,5 x 17 cm

Tabela rozmiarowa

Dostawa

Zwrot

Opis

Kołyska Newtona, wahadło Newtona, potocznie kulki Newtona to przyrząd ilustrujący zasadę zachowania pędu i energii podczas sprężystego zderzenia kul. 

Tyle fizyki, bo najistotniejsze jest to, że mając na biurku taki gadżet poczujesz się jak prawdziwa gruba ryba finansjery, wilk z Walt Street, czy moskiewska szycha z Rublowki.

Te niby tylko pięć kulek na sznurku, ale wprowadzonych w ruch robi robotę.  Bo ten wypasiony bibelot doje splendoru. 

To także świetny gadżet na prezent, dla każdego który ma zadatki na wielkiego BOSSa.

Opis Działania:

Na nitkach zawieszony jest rząd kilku stykających się z sobą jednakowych stalowych kulek, które mogą wykonywać wahania tylko w jednej płaszczyźnie.

Gdy jedna z nich zostanie odchylona i puszczona, jej uderzenie w pozostałe kulki spowoduje, że po przeciwnej stronie szeregu odskoczy tylko ostatnia kulka.

Jej wychylenie będzie prawie takie samo jak pierwszej. Analogicznie, gdy odchyli się i puści dwie kulki, z drugiego końca odskoczą również dwie kule.

Ogólnie rzecz biorąc, tyle samo kulek odskoczy na końcu szeregu, ile zostało odchylonych na jego początku, zaś pozostałe (środkowe) kulki pozostaną nieruchome.

Zachowanie to bywa postrzegane przez laików jako paradoks.

Technikalia:


Zderzenia kulek są prawie doskonale sprężyste, czyli zachowana jest przy nich energia kinetyczna zderzających się ciał.

Z zasady zachowania energii i zasady zachowania pędu wynika – przy założeniu, że masy obu ciał są takie same, a pierwsze ciało się poruszało, natomiast drugie było

nieruchome – że po zderzeniu pierwsze ciało się zatrzymuje, a drugie porusza z taką prędkością, jaką miało pierwsze ciało.

W ten sposób pęd przekazywany jest w całości następnej kulce, która przekazuje go kolejnej. Dopiero ostatnia kulka, nie mogąc przekazać pędu dalej, sama zaczyna się

poruszać. Jeśli odchylone zostały dwie (trzy lub więcej) kulki, ich pęd zostaje przekazany w całości ostatnim dwóm (trzem lub więcej) kulkom.

Przenoszenie pędu odbywa się bardzo szybko, niezauważalnie dla obserwatora. Dla stalowych kulek prędkość przekazu pędu równa jest prędkości podłużnej fali mechanicznej

w stali, czyli około 6 km/s.

Specyfikacja:

  • Kołyska Newtona zwana także Kulkami Newtona (Newton's Cradle) 
  • Duże metalowe kulki pokryte warstwą srebra
  • Rozmiar: 19 cm wysokości
  • Podstawka: 14,5 x 17 cm

Opis

2215

Podobne produkty